Haber

Trabzonlu dff-roader’lar depremin gölgesindeki ücra köylere ulaşıyor

Kahramanmaraş’ta Türkiye’yi etkisi altına alan depremlerin ardından Trabzon Otomobil ve Motor Sporları (TROFF) Off-Road Kulübü gönüllüleri, 32 araç ve 70 kişilik ekiple bölgeye gitti.

Off-road tutkunları, çöken ve karla kaplı yolları aşarak dağ köylerinde afetzedelere yiyecek ve giyecek gibi yardımlar ulaştırdı.

AFAD koordinasyonunda gruplara ayrılan ekip, depremin vurduğu Adıyaman’ın yanı sıra Kahramanmaraş’ta da geçilmez yollardan fonksiyonel araçlarla geçerek yardım seferberliğine destek verdi.

Yoldakileri istedikleri yere taşıyan off roadcılar, karanlıkta araçlarının pik lambalarıyla ekiplerin zamanla yarıştığı enkaz alanlarına ışık tutuyor.

“Organize olduk ve yola çıktık”

Off-Road Kulüp Lideri Yahya Şahin, deprem sonrası organize olduklarını ve araçlarına yükledikleri yardım malzemeleriyle yola çıktıklarını belirterek, “Biz gönüllü bir grubuz. Off-road bizim sporumuz. Deprem olduğunu öğrenince hızlıca organize olduk ve yanımıza aldığımız yardım malzemeleri ile 32 araçlık ekiple afet bölgesine doğru yola çıktık. • Ulaşılması zor yerlere yardım dağıttık.

Kar ve sarsıntı nedeniyle bozulan yollar nedeniyle dağ köylerine ulaşılamaz hale geldi. O noktalara gittik, birçok yerin yolları çöktü. Kayalar yolları kapattı. Araçlarımızla kayaları çekip yolları açtık. Biz denedik. Allah oradaki herkesin yardımcısı olsun.”dedi.

“İçimiz kan ağladı”

Kulüp üyesi Zekeriya Bulut, yolların durumunu bilen yaralıların çaresizlik içinde beklediklerini belirtti. “Kulübümüz bünyesinde bir grup oluşturarak bu tür acil durumlarda çalışmalara katılıyoruz. Daha önce de sel ve heyelan olan noktalarda yardımlarımızı yaptık. AFAD ile koordineli olarak çalışmaya başladık. Muhtarlara ulaştık ve neler olduğunu öğrendik. ihtiyaç duydular.Ardından hiç hata yapmadan köylere doğru yola çıktık.

Bizim gittiğimiz yerlere normal bir arabanın ulaşım imkânı yoktu. Hızlı bir şekilde köylere sevkiyata başladık. Yeri geldiğinde karlı yollardan geçtik, yeri geldiğinde enkaz içinden geçtik ve köylere malzeme ulaştırdık. Geldiğimiz her yerde insanlar buluşup kucaklaşıyor; bizi çok motive etti. ‘

Trabzonlu kardeşlerimiz gelip bize sarıldılar. Gördüğüm o görüntüde kan ağladık. Afetlerdeki kardeşlerimize elimizden geldiğince yardım etmeye çalıştık. Allah elçiniz ve yardımcınız olsun. Allah devletimize ve milletimize bir daha böyle bir acı yaşatmasın.söz konusu.

“Yol olmayan yerlerden geçtik”

Gündüz saatlerinde yardım bekleyen depremzedelere ulaştıklarını belirten Abdulkerim Tosun, akşam hava karardığında enkaz alanlarında yürütülen arama kurtarma çalışmalarına araçlarının ışık olduğunu belirtti. “Yol olmayan yerlerden geçtik. Köye vardık. Bir genç kız heyecanla karşıladı bizi. ‘Beni almaya mı geldiniz? Yollar bile toprakla kaymış. Bazı köylerde taş üstünde taş kalmadı.Bazı yerlerde kardan dolayı yollar kapandı.Birçok yerde yol yaptık.Yollarda kaza yapan araçlardan insanları taşıdık.Akşam hava kararınca enkaz çalışmalarını aydınlattık. araçlarımızın üzerindeki ışıklarla birlikte yaptık”söz konusu.

“Yolları açmaya gittik”

Burak Erbay dedi.

egilajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu