Haber

Irak’ta yolsuzluk soruşturması: Eski bakan Allavi için tutuklama kararı

Irak’ın başkenti Bağdat’ta bir mahkeme, eski Maliye Bakanı Ali Allavi ve beraberindeki üç eski üst düzey yetkilinin kamu parasını boşaltma suçlamasıyla başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanmasına karar verdi.

Rudaw haber sitesinin haberine göre, Irak Federal Dürüstlük Komitesi konuyla ilgili bir açıklama yaparak, Bağdat’taki bir mahkemenin eski başbakan Mustafa Kazimi hükümetinden dört üst düzey yetkili hakkında tutuklama emri çıkardığını söyledi.

Buna göre eski Maliye Bakanı Ali Allavi, Kazimi’nin siyasi danışmanı Müşhik Abbas, özel sekreteri Ahmed Nacati ve daire başkanı Raed Juhi hakkında “vergi teminat tutarlarının zimmete geçirilmesine yardım etmek” suçlamasıyla tutuklama kararı çıkarıldı.

Ne oldu?

Irak’ta beş aydır yaşanan iktidar boşluğunun ardından Mayıs 2020’de Başbakan Kazimi liderliğinde yeni bir hükümet kuruldu ve TBMM’de onaylanan kabinede Maliye Bakanı olarak Ali Allavi atandı. Allavi, 16 Ağustos 2022’de görevinden istifa etti.

Irak Maliye Bakanlığı tarafından Ekim 2022’de yapılan bir soruşturmada, Ağustos’ta istifa eden eski Maliye Bakanı Allavi’nin görev süresi boyunca, Eylül 2021 ile Ağustos 2022 arasında Bağdat’taki Rafidain Bank’taki Genel Vergi Komisyonu hesabından 2,5 milyar dolar vergi kesildi. çalınmıştı. Başbakan Muhammed Şii el-Sudani Ekim ayında ‘zimmete geçirilen paradan yüz milyonlarca doların geri alındığını’ duyurdu. Başbakan Sudani de “İlgili taraflar soruşturma tamamlandıktan sonra açıklanacak” sözü verdi. (DIŞ HABERLER)

habereldivan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu